Cześć, jestem Gerard

Czytasz bloga z dziedziny branży HVAC na Śląsku

Wentylatory w HVAC

wentylator

Według powszechnie spotykanego rozumienia wentylator jest drobnych gabarytów przenośnym akcesorium z wiatrakiem, jakie zapewniają nam ochłodę podczas gorących dni. Ludzie znający się na sprzęcie komputerowym wymieniliby jeszcze wentylatory komputerowe jakie wykorzystuje się do schładzania składników komputera takich jak procesor lub karta graficzna przed przegrzaniem. Pomimo tego rozmaitych przeznaczeń dla wentylatorów jest o wiele więcej choć odnosi się do nich identyczna cecha – ochładzanie przez wymuszenie obiegu powietrza.

Gigantyczne wentylatory o znaczącej mocy mają zastosowanie w przemyśle. W procesach produkcyjnych, w których wyzwala się ogromna ilość gorąca, bądź też powstają pyły lub gazy, które należy usuwać znajdują użycie systemy wentylacji o ogromnej sile skonstruowane w oparciu o architekturę wentylatorów połączonych w ciągi wentylacyjne.

Nie mniej znaczące jest użytkowanie wentylatorów w cywilnych układach wentylacji i rekuperacji, w szczególności w dużych budynkach takich jak hotele, restauracje czy szpitale. Wykorzystanie grawitacyjnego układu wentylacji nie zawsze zdaje egzamin przy większym metrażu budynku i potrzebne jest zapewnienie prawidłowego ruchu powietrza w budynku przy pomocy mechanicznych systemów wentylacji. W wielkich budynkach stosuje się w niniejszym charakterze centrale wentylacyjne, jakich zadaniem jest tłoczenie rześkiego powietrza do wszelkich zakamarków w budynku oraz odciąganie wykorzystanego powietrza na zewnątrz.

Wentylatory stosowane są również powszechnie w systemach rekuperacji. Rekuperatorem nazywamy centralę wentylacyjną z recyklingiem ciepła. Otrzymuje ona ciepło z powietrza docierającego do rekuperatora, które można z kolei użyć do ponownego dogrzania obiektu, co odnajduje swe odzwierciedlenie w mniejszych opłatach za ogrzewanie budynku.