Cześć, jestem Gerard

Czytasz bloga z dziedziny branży HVAC na Śląsku

Wkład kominowy dla ogrzewania gazowego

Przejście na ocieplanie apartamentu gazem ziemnym nie zawęża się jedynie do nabycia gazowego pieca kondensacyjnego i podłączeniu go do istniejącej sieci centralnego ogrzewania. W rozróżnieniu od węgla w trakcie spalania gazu wydzielają się odmiennego rodzaju substancje chemiczne. Ubocznym skutkiem spalania gazu ziemnego jest powstanie pary wodnej. Potem łączy się ona w przewodzie kominowym z pozostałymi substancjami zawartymi w gazie, które w trakcie procesu spalania przeobrażają się w tlenek azotu oraz tlenek siarki, zaś w scaleniu z parą wodną skraplają się pod postacią kwasu azotowego i kwasu siarkowego. Nie ciężko się domyślić iż jako kwasy są one mocno żrące.

Stosunkowo łatwo jest przewidzieć jaki wpływ mogą mieć one na środek przewodu kominowego. Erozja cegieł nie będzie tak niebezpieczna, jednakże cegły te związane są zaprawą, która rozluźnia się w efekcie oddziaływania na nią tychże żrących kwasów. Następujący proces niszczenia komina może wpływać na powstanie nieszczelności, poprzez które toksyczne opary potrafią dostać się choćby do środka domu.

Z takiego powodu w kanałach kominowych do jakich podłączona jest instalacja gazowej zamontować trzeba wkład kominowy. Wyprodukowany on musi byc być ze stali odpornej na działanie kwasów. By wkład taki został zamontowany porządnie powinniśmy zlecić jego montaż doświadczonej firmie. Oszczędzanie na wkładzie kominowym kupując najtańszy wariant nie jest rozsądnym wyjściem. Przy nazbyt małym zabezpieczeniu i zanadto chudej blasze taki wkład kominowy już w kilka lat później może nadawać się do wyrzucenia co ściąga na nas dodatkowe nakłady skupiające nie tylko zakupie i montaż nowego wkładu kominowego lecz ponadto demontażu wkładu zużytego przez kwasy.

Warte odnotowania jest również to iż do zamontowania wkładu kominowego bywa konieczne frezowanie komina. Ma to związek ze średnicą przewodu kominowego, która powinna być na tyle obszerna aby umożliwić zamontowanie w nim wkładu. Zwykle frezowanie kominów jastrzębie wykonuje się stosunkowo prosto przez wprowadzenie do kanału kominowego od góry specjalnej frezarki. Obcina ona cegły do zadanej szerokości. Taka operacja nie wpływa na pogorszenie się trwałości komina a i tak jest tańsza niż wybudowanie nowego komina (co i tak najczęściej jest opcją zupełnie nie wchodzącą w grę w większej części przypadków).